sTMÍVÁNÍ xD

11. února 2009 v 14:47
"Hit" Stmívání budí rozpaky
autor: Jana Podskalská
FILMOVÁ RECENZE - V amerických kinech "sundala" upírská love story pro teenagery ze žebříčku novou bondovku a vydělala během prvního víkendu přes 70 milionů dolarů.
Na Stmívání se zvědavě čekalo, protože je Catherine Hardwicková natočila podle literárního bestselleru Stephenie Meyerové Twilight. Zatím čtyřdílná série o lásce mezi lidskou dívkou a upírem byla určena hlavně dívkám, a úspěšné americké tržby to prokázaly.
Dojemná romance dvou středoškoláků, které dělí odlišné světy, se tak trochu blíží červené knihovně, i když je, připusťme, o něco málo akčnější. V tomto duchu ji také Hardwicková uchopila - jako sentimentální čtení pro dívky, jež se časem rozjede do větších obrátek.
První polovina filmu diváka zvědavého na ten "zázrak", provázený masivní reklamní kampaní, ale spíše rozladí. Hrdinka filmu Bella se stěhuje na čas k otci v městečku Forks - místní maloměstské klima ji nudí a z nástupu do nové třídy uprostřed školního roku radost taky nemá. Pak ale potká Edwarda Cullena, spolužáka, který ji na první pohled zaujme svým výjimečným zjevem. A zrodí se láska...
Obrázky ze školních lavic, jídelny a chodeb jako by vypadly z amerických studentských seriálů typu Beverly Hills - postavy mluví a chovají se pozérsky a nepřirozeně, ale hlavně se dlouho nic neděje, jen Bella s Edwardem na sebe vrhají nyvé pohledy. Hlavního hrdinu režisérka záměrně stylizuje do mladíka "z jiného světa", činí tak ovšem zcela prvoplánově - bílý make-up, rudé rty, zvýrazněné černé obočí a temný pohled. Zatínání pěstí signalizuje vnitřní pnutí, rozuměj touhu po krvi. Jakmile vstoupí na scénu další členové upírské rodiny, vyhlížejí obdobně.
Což je škoda, režisérka tak nedává prakticky šanci se určité věci dohadovat a pustit do hry divákovu fantazii.
Film se rozpadá do dvou odlišných půlek. První část poskládaná z "beverlyovských" školních etud supluje cosi jako seznámení s postavami, je ale neúměrně dlouhá. Druhá dostane naštěstí svižnější tempo - ve chvíli, kdy do příběhu vstoupí dvě upírské jednotky, Edwardova rodina a přespolní konkurence lovící v "cizím rajonu". A protože Edwardova rodina bere Bellu čili potenciální kořist pod svou ochranu, schyluje se ke konfliktu.
Americký studentský svět s naivními dialogy a "trablemi" je pro evropského diváka poněkud odtažitý a místy i nechtěně úsměvný. Příběh se dlouho nese navážno, ve strnulé stylizaci, bez špetky humoru a nadhledu (oč zábavnější a ironičtější je britský kouzelník Harry Potter!).
Teprve v druhé půli se hrdinové trochu odvážou a vnesou na plátno alespoň pár vtipných hlášek ("díky tobě konečně použijeme kuchyni," raduje se Edwardova matka při Bellině návštěvě). Ještě že se je díky chladné přírodní kráse krajiny a efektním "lítacím" scénám mezi vrcholky stromů na co dívat.
Jako rozjezd slibné ságy je filmový Twilight dosti rozpačitý, zvlášť když protagonisté (Kristen Stewartová a Robert Pattinson) nedostali moc šancí opustit své černobílé škatulky. Můžeme jen doufat, že další díly (producenti už chystají adaptaci druhé knihy Nový měsíc) přinesou na plátno zábavnější podívanou - výchozí literární nápad není vůbec špatný.
Nicméně pokud jde o Stmívání, mám radu - zaplaťte svému teenagerovi lístek, vy ale jděte radši na pizzu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama